Jak kompenzovat stres? Zdravým životním stylem, aktivním odpočinkem i harmonickými vztahy

on

|

views

and

comments

Jak upozornil ředitel Centra pro léčbu drogových závislostí v Bratislavě Ľubomír Okruhlica, stále častěji sahají po alkoholu či lécích. Pod tuto situaci se podepsala i pandemie nového koronaviru.

Přiblížil, že samoléčba je procesem, při kterém jde o užívání jakýchkoli látek a provádění procedur ke zmírnění a vyléčení zdravotních obtíží člověka bez předpisu lékaře, s cílem získat úlevu od stresu či úzkosti. V praxi se odborníci setkávají s tradiční samoléčbou prostřednictvím opakované konzumace alkoholu či jiných drog. Okruhlice také uvedl, že se zvýšila psychická zátěž Slováků, a to i pro pandemii, což se podepsalo pod nárůst depresí a zvýšení spotřeby léků a alkoholu. Předpokládá, že tento problém časem poroste a projeví se vypouklejší o několik desítek měsíců.

Recept na dlouhověkost? Není to jen strava, pohyb a rovnováha. Chce to ještě…
Vedoucí Institutu drogových závislostí z Centra pro léčbu drogových závislostí v Bratislavě Zuzana Kamendy poukázala na to, že stouplo užívání léků proti bolesti a zánětům, léků na depresi, které jsou vázány na lékařský předpis, a také léků na úzkost. Během posledních čtyř let stoupla spotřeba alkoholu o 7,3 procenta. Spotřeba antidepresiv stoupla o 11,4 procenta a spotřeba anxiolytik stoupla o pět procent, doplnila.

Alespoň půlhodinu pohybu denně! Víte, co všechno se na vašem zdraví změní?
Zvyšují se také počty lidí pravidelně popíjejících alkohol. Průměrně na Slovensku člověk vypije 207 litrů alkoholických nápojů ročně. Za poslední rok však popíjelo alkohol až 69 procent Slováků. Kamendy doplnila, že klesl počet uživatelů drog, jelikož se pro pandemii omezily možnosti jejich distribuce. Spotřeba kokainu však stoupla. Okruhlice doplnil, že právě drogy a alkohol jsou nejčastějším důvodem akutních hospitalizací na psychiatriích.

Odborníci vidí východisko v kompenzaci stresu zdraví prospěšným životním stylem, aktivním odpočinkem, střídmosti v pití a jídle a v harmonických vztazích.

Share this
Tags

Must-read

Máte doma digitálně závislé dítě?

Potřeba neustálé kontroly sociálních sítí, koukání do mobilu či obrazovek počítače. V případě, že se takové chování stává u dětí nutkavým, vzniká problém. V...

Díky těmto bylinkám a potravinám usnete jako Šípková Růženka

Stres, napětí, nervozita – tyto pocity zná zřejmě každý. A výsledkem je neklidný nebo žádný spánek. Bylinky nám ale umí pomoci is tímto problémem. Jak...

Odbornice vysvětluje, zda dokážeme zhubnout i bez cvičení

Kalorický deficit je základem pro redukci nadbytečných kilogramů. Přílišné okresávání jídelníčku však může mít na tělo i opačný účinek, jehož výsledkem je nabrání ztracené...
spot_img

Recent articles

More like this