Ve třetím čtvrtletí se růst cen bytů na Slovensku výrazně zpomalil, v některých regionech můžeme vidět i mírný pokles. Důvodem je nejen vliv pandemie na realitní trh, ale hlavně fakt, že dražší byty v novostavbách se z prodeje rychle vytrácejí a průměr cen tak klesá. Tento trend vidíme iu rekreačních nemovitostech.
Podle údajů realitního portálu Nehnuteľnosti.sk se dlouhodobý turbulentní růst cen bytů na podzim zastavil. Nejvýrazněji to můžeme pozorovat na segmentu 2-pokojových bytů, kde ceny v některých okrajových částech (Košice III a IV), ale i v silných krajských městech (Trnava, Nitra) mírně klesají. Trend se dotkl i Prešova, Trenčína a některých částí Bratislavy, i když zatím statisticky minimální. „Mírný pokles absolutních cen bytů ovlivňuje velký zájem o byty v novostavbách. Ty se rychle vyprodávají a v nabídce zůstávají spíše starší byty v nižší hodnotě, což snižuje průměrnou cenu v regionu, „vysvětlují analytici portálu Nehnuteľnosti.sk.
Zpomalení cen je velmi relativní, neboť v posledním období byl růst cen opravdu dynamický. Jen ve srovnání se stejným obdobím minulého roku 2019 jsou v Bratislavě v průměru vyšší o 8,3%, v Košicích o 13,6% a v ostatních krajských městech o 11,7%. Navíc centra metropolí západu i východu si již tradičně drží specifickou pozici a ceny bytů v nich stále rostou. V Bratislavě I se ceny 2-izbákov za poslední čtvrtletí zvýšily o 9,3%, v centru Košic o 0,4%.
Při 3-pokojových bytech je situace poněkud rozdílná. Zaznamenané poklesy cen byly jen minimálně (0,8 – 2,7%) a to jen v některých lokalitách. Ve většině regionů mají stále stoupající charakter, i když pomalejší. Kromě nejlukrativnějších částí (Bratislava I, Košice I) stouply ceny větších bytů výrazněji iv Bratislavě III (10%) a Prešově (9,6%). I zde je ve většině regionů příčinou stagnace, podobně jako u 2-pokojových, důvodem vyprodání novostaveb. „S nástupem druhé vlny pandemie se může situace změnit, zatím je však zájem o 3-pokojové byty stále nadstandardní,“ dodávají analytici Nehnuteľnosti.sk.
Zatímco ve druhém čtvrtletí během první vlny koronakrízy nastal v prodeji bytů výrazný útlum, zájem o rekreační nemovitosti výrazně stoupl, což se projevilo i na jejich cenách. Ty vrostly meziročně o 15,6% a čtvrtletně o téměř 6%, přičemž průměr nejvíce potáhl Prešovský kraj s Vysokými Tatrami (+ 14,8%), Ústecký (+ 10,2%) a Středočeský kraj (+ 9,5%) . Nárůst jsme zaznamenali i v počtu, za tři čtvrtě roku se prodávalo o 25% chat a chalup více, než za celý rok 2019. Do statistiky byly vybrány rekreační nemovitosti s podlahovou plochou od 80 m2 – 150 m2 as pozemkem do 500 m2, tedy standardní rodinné chaty. „Během první vlny stoupl zájem lidí o koupi zahrad či chalup. Poptávka byla především u lidí z větších měst, mnozí z nich vyhledávali únik v čase prvního lockdownu. Ve druhém čtvrtletí byla nabídka nižší než poptávka, takže se dobře prodávaly i dražší a nové objekty, „říkají analytici.
Na konci září se však situace poněkud změnila. Po uvolnění pandemických opatření a koncem dovolenkové sezóny poptávka mírně klesl a s ním se zpomalil i růst cen, v slovenském průměru klesl o 0,4%. Ceny menších rekreačních nemovitostí stále rostly v Nitranském (+ 6,2%) a Žilinském kraji (+ 4,2%), v Trnavském a Prešovském kraji však vidět klesající trend. Analytici očekávají oživení tohoto segmentu v druhé vlně pandemie a s příchodem lyžařské sezóny.
https://top-lady.cz/co-byste-meli-jist-abyste-byla-zdrava/
https://moderni-zena.cz/proc-navstevovat-dentalni-hygienu/
https://zurnalprozeny.cz/jak-si-poradit-s-alergiemi/