Hliníková okna: Záruka kvality a bezpečnosti!

on

|

views

and

comments

Hliníková okna v minulosti a dnes
Čím jsou hliníková okna typická?
Hliníková okna a jejich největší výhody
Hliníková okna neškodí zdraví
Minusem je teplotní roztažnost
Pokud si budete vybírat nová okna podle materiálu, prodejci vám nabídnou 3 základní prodávané typy. Kromě nejdostupnějších plastových a stylových dřevěných oken můžete vsadit také na hliníková okna, která jsou zárukou nejvyšší kvality a maximální bezpečnosti.

Hliníková okna nejsou žádnou novinkou. Na trhu mají dlouhodobě stabilní místo i přesto, že firmy zabývající se jejich prodejem a montáží musí čelit slabší poptávce. Ten je způsoben několika faktory. Kromě toho, že okna s hliníkovým rámem jsou poměrně méně známá, jejich rychlejší prodej brzdí zejména vyšší cena. Ta je důsledkem vysoké kvality, kterou se mohou pochlubit všechny budovy, kde jsou hliníková okna osazena.

Hliníková okna – zimní zahrada
Hliníková okna v minulosti a dnes

První hliníková okna byla součástí budov ještě v době, kdy o plastových oknech nebylo ani zmínky. V 50. letech 20. století začali konkurovat dřevěným oknům, v porovnání s nimiž nabízeli řadu výhod. Jednou z nich byla tehdy ještě poměrně nízká cena, která však nedokázala konkurovat ceně nastupujících plastových oken. Hliníková okna se tak na kratší dobu dostala do pozadí. Jejich výrobci však přišli s několika změnami, kterými z nich učinili kvalitní, bezpečná a flexibilní okna. Díky vyšší kvalitě se vrátili do hry, zpočátku jen jako součást průmyslových budov, později také jako okna v rodinných domech a kancelářích.

Čím jsou hliníková okna typická?

Mají klasickou skleněnou výplň vloženou do hliníkového rámu.
Hliníkové rámy jsou tenčí, skelná plocha je tak o něco větší.
Stavební hloubka hliníkových rámů dosahuje od 65 do 75 mm.
Většina hliníkových oken je typická kováním ukrytým v rámu.
Nejnovější modely se ovládají ručně nebo dálkovým ovládáním.
Hliníková okna
Hliníková okna a jejich největší výhody

Pevné a odolné
Právě pevnost a odolnost jsou hlavní atributy, pro které jsou hliníková okna žádaná. Bez větších problémů odolají drobným mechanickým poškozením. Problémy jim nezpůsobuje ani silný vítr a déšť. Staré modely byly známé slabšími tepelněizolačními vlastnostmi, kvůli čemuž do interiérů pronikal chlad, ale ty jsou minulostí. Nová okna mají minimálně stejné tepelněizolační vlastnosti jako plastové modely.

Bez péče
Hliníková okna dosahují nadprůměrné kvality a dlouholeté životnosti, aniž byste se o ně museli starat. Okna nevyžadují žádné ochranné nátěry nebo jiné vnější zásahy. Údržbu je třeba provádět pouze v rámci preventivních kontrol jejich funkčnosti, případně tehdy, když nefungují na 100%.

Ohnivzdornost
Hliník je na rozdíl od plastových nebo dřevěných komponentů nehořlavý, takže v případě požáru mohou být okna dosti velkou zábranou při jeho pronikání do interiéru. Silný požár je sice zničí, ale v porovnání s jinými okny to bude trvat poměrně déle, jelikož šíření ohně značně zpomalují.

Odolné vůči vloupání
S kvalitou, odolností a bezpečností hliníkových oken souvisí také jejich schopnost odolávat pokusům o vloupání. Daří se jim to díky pevným konstrukcím, rámům a speciálním bezpečnostním kováním. Vysoká míra bezpečnosti je předurčuje, aby byly osazeny ve všech typech budov, kde je riziko vloupání či jiného způsobu poškození majetku vyšší.

Designová variabilita
V současnosti se hliníková okna nemontují pouze v průmyslových halách nebo obchodních provozech. Využívají se iv rezidenčních objektech a kancelářích, čemuž bylo třeba přizpůsobit jejich estetický vzhled. Hliník jako materiál nabízí výbornou tvarovatelnost, takže výrobci mohou přicházet s širokou nabídkou modelů.

Hliníková okna neškodí zdraví

Za pomalejším prodejem těchto oken zčásti může být i špatná pověst hliníku jako materiálu. Tu si získal už v minulosti kvůli svým nepříznivým účinkům na zdraví. V případě hliníkových oken však nebyly zaznamenány žádné zdravotní problémy obyvatel a zaměstnanců, u nichž by se potvrdil přímý souvislost s přítomností hliníkových rámů v domácnosti nebo na pracovišti. Moderní výrobní postupy se postaraly o to, aby hliníkové okenní rámy neprodukovaly žádné škodlivé látky, což z nich činí bezpečný a zdravotně neutrální produkt.

Minusem je teplotní roztažnost

Zmíněná vyšší cena, kterou si výrobci za vyšší kvalitu a bezpečnost oken ptají, není jediným minusem těchto okenních modelů. Za jistých okolností se jako problém ukazuje i teplotní roztažnost, která je nejintenzivnější při prudkých teplotních výkyvech. Pro méně kvalitní modely to může znamenat, že konstrukce rámů se roztáhne nebo stáhne až o pár milimetrů. Při častých konstrukčních pohybech to může vést k oslabení tepelně izolačních vlastností.

Share this
Tags

Must-read

Kroky prevence proti nachlazení

Abychom prožili přechod ze zimního období bez větších zdravotních problémů a nachlazení, měli bychom se řídit následujícími radami: Důsledná hygiena rukou – velké množství virů,...

Jak vybrat dárek na Valentýna pro něj?

Každý muž rád dostává dárky, zvláště k Valentýnu, kde je láska ve vzduchu. Rozmazloval tě těmi nejlepšími dárky a ty mu to teď chceš...

Interaktivní hračky pro nejmenší děti jsou skvělým námětem na vánoční dárky

Už skutečně malé děti, které se, dá se říct, teprve rozkoukávají, baví interaktivní hračky. Je to tím, že blikají, příjemně hrají, cinkají, šustí, jednoduše...
spot_img

Recent articles

More like this