6 zajímavostí o kávě

on

|

views

and

comments

Káva instantní, sypaná, z automatu – každý si najde to své. Dnes pro vás máme pár zajímavostí o kávě, o kterých jste ještě neslyšeli.

1. Legenda praví, že kávu vynalezl… pastýř

Nejoblíbenější příběh o vynálezu kávy je ten, ve kterém si etiopský pastýř koz jménem Kaldi všiml, že jeho zvířata byla nervózní poté, co snědla zralá kávová zrna. Rozhodl se, že to zkusí sám a také cítil povzbudivou sílu kávy. Přinesl semínka mnichům, kteří je nazývali „Satanův nástroj“ a rozhodli se je spálit. Aroma stoupající během pálení se ukázalo být extrémně příjemné, vzali tedy kávová zrnka na milost a připravili z nich nápoj. Naštěstí nemusíte být mnich, abyste věděli, že zrnková kávaje nejlepší věc na světě.

2. Nejpěstovanější dva druhy kávy

Ve světě se komerčně pěstují hlavně dva druhy kávy: Arabica a Robusta. Canephora (aka robusta) je odolná vůči chorobám, snáze se vyrábí a má vysoký obsah kofeinu. Arabica má o 50 % více lipidů a téměř dvakrát více cukru, což vede k vyšší kyselosti a komplexnějším aromatům. Jen arabiky však existuje přes 120 odrůd, ne všechny jsou vhodné ke konzumaci.

3. Nejdražší druh kávy pochází ze zvířecích výkalů

Každý z vás jistě už slyšel o Kopi Luwak. Ale nejen cibetka se podílí na výrobě kávy. Nejdražší káva na světě pochází ze sloních výkalů! Šálek stojí kolem 50 dolarů. K výrobě kilogramu kávy je potřeba nakrmit slona 33 kilogramy syrových bobů, které slon tráví 15-30 hodin.

4. Káva je ve skutečnosti ovoce

Káva se řadí mezi ovoce. Roste na kávovníku, což je keř, jehož plody jsou nazývány kávové třešně. Každá třešeň zpravidla obsahuje dvě zrnka kávy. Ta se poté, co projdou zpracováním a pražením, používají k přípravě tohoto populárního nápoje v různých podobách. Některé země využívají slupky z kávových třešní na přípravu čaje nazývaného cascara.

5. Předávkování kofeinem při pití kávy takřka nehrozí

Užívání kofeinu v malých dávkách má na lidské tělo blahodárný vliv. Smrtelnou dávku kofeinu ovlivňují tělesná konstituce, ale i pohlaví, zdraví a další parametry. V jednom šálku kávy najdete 100-200 mg kofeinu, zatímco smrtelná dávka této látky se pohybuje okolo 10 gramů. Aby k něčemu takovému došlo, museli byste vypít alespoň 50 šálků kávy rychle za sebou.

6. Káva má blahodárný vliv na naše tělo

Káva je známým stimulantem energie. Podle řady vědeckých studií nám káva pomáhá zlepšit paměť i náladu, zefektivnit fungování mozku, podat lepší sportovní výkony i lépe spálíte tuky. V šálku kávy se nachází také vitamíny B2 a B5 a hořčík. Sáhněte po kvalitní kávě Mountain gorilla coffee. Zakoupením kávy Mountain-gorilla podpoříte organizaci Gorilla Doctors a přispějete k záchraně horských goril.

Share this
Tags

Must-read

Kroky prevence proti nachlazení

Abychom prožili přechod ze zimního období bez větších zdravotních problémů a nachlazení, měli bychom se řídit následujícími radami: Důsledná hygiena rukou – velké množství virů,...

Jak vybrat dárek na Valentýna pro něj?

Každý muž rád dostává dárky, zvláště k Valentýnu, kde je láska ve vzduchu. Rozmazloval tě těmi nejlepšími dárky a ty mu to teď chceš...

Interaktivní hračky pro nejmenší děti jsou skvělým námětem na vánoční dárky

Už skutečně malé děti, které se, dá se říct, teprve rozkoukávají, baví interaktivní hračky. Je to tím, že blikají, příjemně hrají, cinkají, šustí, jednoduše...
spot_img

Recent articles

More like this