Odbornice vysvětluje, zda dokážeme zhubnout i bez cvičení

on

|

views

and

comments

Kalorický deficit je základem pro redukci nadbytečných kilogramů. Přílišné okresávání jídelníčku však může mít na tělo i opačný účinek, jehož výsledkem je nabrání ztracené váhy zpět. Jak najít správný poměr mezi cvičením a dietou na to, abychom zhubli, mluví v rozhovoru pro Pravdu odbornice na výživu, šéfka portálu nedietuj.sk Jana Rybárová.

Na hubnutí má především vliv kalorický deficit.
Které faktory nejvíce ovlivňují naši hmotnost?

Naši hmotnost ovlivňují mnohé faktory, mezi něž patří celkový energetický příjem a výdej během dne, pracovní a fyzická aktivita během dne dostupnost potravin as tím související i kvalita a kvantita potravin. Dále jsou to psychologické aspekty jako naše nálada a mentální stav, osobnost, stravovací zvyky a tradice, které jsme si přinesli do našeho života od rodičů. Zapomínat není třeba ani na vlastní představu a představu společnosti ve které žijeme o tom, jak má naše tělo vypadat a na genetiku.

Co konkrétně má vliv na hubnutí a proč?

Na hubnutí má především vliv kalorický deficit, což znamená, že náš energetický výdej musí být vyšší než příjem. Spousta lidí však tento kalorický deficit nepochopí zrovna ideálně. Namísto toho, aby raději postupně zvyšovaly svůj energetický výdej, začnou extrémně snižovat svůj kalorický příjem a začnou se trápit různými drastickými dietami. Na začátku sice váha jede dolů závratnou rychlostí, ale toto dietování není z dlouhodobého hlediska udržitelné a tak se jim postupně váha začne vracet zpět a většinou is nějakým přídavkem. Proto je určitě lepší cesta upravit svoji stravu, ale rozumným způsobem a navýšit svůj kalorický deficit raději pravidelnou pohybovou aktivitou a přirozeným pohybem.

Dokáže se negativně pod naši hmotnost podepsat i pitný režim?

Pitný režim je velmi důležitý nejen při redukci hmotnosti, ale hlavně pro zdraví a správné fungování organismu. Voda tvoří přibližně 50 – 60 % celkové tělesné hmotnosti průměrného dospělého člověka a také malý pokles hydratace může mít negativní dopad pro normální funkce těla. Voda je důležitá při různých procesech, které v našem těle neustále probíhají jako příjem, trávení a vstřebávání potravy, pohyb potravy trávicím traktem, vylučování odpadu, transport živin, metabolické procesy probíhající ve vodním prostředí, správná funkce ledvin a pod. Jak vidíme, voda je velmi důležitá pro náš organismus a velmi úzce souvisí také s příjmem potravy as trávením přijaté potravy, která je důležitá i při redukci hmotnosti.

Jakou roli hraje při shazování hmotnosti metabolismus?

Bazální metabolismus nebo BMR je číslo, které určuje minimální množství kilokalorií potřebné pouze k udržení základních životních funkcí – srdeční činnost, dýchání, udržování správné teploty těla. Jelikož toto číslo je velmi obtížné zjistit (musí být k tomu zajištěny velmi speciální podmínky), používáme hodnotu RMR (resting metabolic rate), což znamená to, jaké množství kalorií (kcal) tělo jedince spálí, když je v klidu.

Velmi často se však stává, že jedinec, který se rozhodne zhubnout, jde pod svůj klidový metabolismus a tak přijímá příliš málo energie z potravy a nepokryje tak ani bazální potřeby těla.

Share this
Tags

Must-read

Jak vybrat dárek na Valentýna pro něj?

Každý muž rád dostává dárky, zvláště k Valentýnu, kde je láska ve vzduchu. Rozmazloval tě těmi nejlepšími dárky a ty mu to teď chceš...

Interaktivní hračky pro nejmenší děti jsou skvělým námětem na vánoční dárky

Už skutečně malé děti, které se, dá se říct, teprve rozkoukávají, baví interaktivní hračky. Je to tím, že blikají, příjemně hrají, cinkají, šustí, jednoduše...

Zapomenuté narozeniny, svátek či výročí? Jak vyřešit krizové situace!

Také se vám ve vašem spořádaném životě stává, že i přes veškerou snahu chytrých hodinek, aplikací na mobilu, či popsaného stolního kalendáře, prostě na...
spot_img

Recent articles

More like this